top of page
delfin-trainerleitfaden_9783874095747_cimlap_edited.jpg

Cukorbeteg gyereket nevelő családok szülői programja

A DELFIN programot és munkafüzetet cukorbeteg gyerekeket nevelő családok számára állította össze 2015-ben két német pszichológus, Heike Saßman és Karin Lange professzor asszony.

Abból indulnak ki, hogy a szülők nagyfokú támogatására van szükség ahhoz, hogy a gyerek cukorbetegségét a családi hétköznapok részévé, rutinjává tegyék. Bár alapvetően a nevelési elvek nem térnek el az egészséges gyerekek nevelésétől, de a nehézségek részben abból fakadnak, hogy a krónikus betegség miatt a szülők kettős szerepbe kerülnek: egyrészt szülői feladatokat látnak el, másrészt „egészségügyi személyzetté is” kell válniuk. Nem akarnak a gyereküknek fájdalmat okozni (szülő), de az injekciókat be kell adni, a szereléket le kell cserélni (szakember).

Ebben a kettős szerepben rendszeresen problémák lépnek fel és a szülők újfent konfliktusba kerülnek a gyerek(ek)kel, pl. injekció beadásánál, vagy szerelékcserénél, rendszeres cukormérésnél, stb.

A szülők maguk is emberek, nekik is meg kell küzdeniük a betegség elfogadásával, hipótól vagy hiperglikémiától való állandó félelemmel, aggodalmakkal, valamint azokkal a terhekkel, fáradtsággal, ami a mindennapi ellátás, éjszakai cukormérések miatt jelentkeznek.


A szülői tréning 2-10 éves gyerekek családjai számára készült, de a kamaszokat nevelő szülők is sok nevelésben hasznos támpontot kaphatnak. Hiszen a megoldandó feladatok eltérőek a különböző életkorokban, de az alapvető nehézségek (elfogadás, kontroll) és a nevelői hozzáállás ugyanaz!

A program az ismételten előforduló nehézségekben szeretne segítséget adni; ötleteket, tanácsokat és megoldási lehetőségeket gyűjtöttek össze a szerzők a könyvbe, olyan szempontokat, melyek segíthetik a szülőket abban, hogy bizonyos helyzetekre másként tekintsen. Ebben a pedagógiai-pszichológiai alapismeretekre, kognitív viselkedésterápiás elemekre és készségfejlesztésre építenek, olyan témák kerülnek elő, mint szabálykövetés és a határok meghúzásának a nehézsége, nyílt és hatékony (asszertív) kommunikáció kialakítása. A jutalmazás szükségessége, a vágyak és érzések felismerése, megfogalmazása és hatékony kifejezése. A tréning azokat a fejlődéslélektani ismereteket is felöleli, hogy az önállósodási folyamatban milyen reális elvárásaink lehetnek a gyerekekkel szemben az adott életkorban.

A tréning 5-6 személyes találkozásból és egy telefonos / egyéni tanácsadásból áll.  A program úgy lett összeállítva, hogy a szülők kis csoportokban meg tudják beszélni ezeket a témaköröket egy tapasztalt tréner (pszichológus) vezetésével.  A találkozások közöt az átbeszélt stratégiákat, vagy azoknak egy részét a gyakorlatban próbálják ki, majd a következő alkalommal osszák meg tapasztalataikat a csoporttagokkal. Az így kialakított készségeket nem csak kisgyermekkorban, hanem később, a kamaszkori lázadás során is sikeresen lehet alkalmazni.

Amennyiben a szülőknek nincs lehetőségük személyes konzultációra, online segítséget is igénybe vehetnek vagy a könyv önsegítő formában is elérhető. Mert hogy a munkafüzet azzal a céllal íródott, hogy a

szeretetteljes és teherbíró szülő-gyerek kapcsolat a cukorbetegséghez kapcsolódó konfliktusok ellenére is megmaradjon, a gyerekek teljes életet élhessenek.

Érdeklődni az alábbi elérhetőségeken lehet Mesterházy Andreánál terapiaskozpont.sopron@gmail.com

valamint munkaidőben 20 / 237 22 56-os telefonszámon.

Delfin: Welcome
bottom of page